niedziela, 20 lutego 2011

Objawy wiosny cz.1

Pierwiosnki

Odmiany
Sadzenie różnych odmian tych kwiatów, powoduje powstanie nowych odmian o różnych kolorach, dodatkowo upiększając ogród. Pierwiosnki łatwo się mieszają. W późniejszych latach roślina będzie mało przypominała oryginalną odmianę, ale rezultat modyfikacji może być bardzo atrakcyjny. Primula obconica, kwitnąca od grudnia do maja, zalicza się do najpopularniejszych roślin doniczkowych, znakomicie pasujących na parapet okienny. Należy szczególnie uważać przy dotykaniu ich, gdyż mogą one wytwarzać substancje alergiczne, powodujące bolesne odczyny skórne. Wyglądają one bardzo ładnie również na dworze, w skrzynkach. Po przekwitnięciu można je wykopać i przesadzić do ogrodu, gdzie powinny zakwitnąć w następnym roku. Auricula primulas rozkwita wieloma kolorami. Najlepiej rośnie w podłożu zrobionym z dodatkiem dużej ilości żwiru. Pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris) są często uprawiane w domu, choć lepiej rozwijają się w naturalnym środowisku.

Rozmnażanie
Aby rozmnożyć stary pierwiosnek ząbkowany (najczęściej spotykany w ogrodach, łac. Primula denticulata), odcinamy kawałki korzeni o długości nie większej niż 10 cm i kładziemy je poziomo, w torfie. Następnie posypujemy go warstwą piasku i dodajemy na sam wierzch warstwę mieszaniny grubości około centymetra. Korzenie trzymamy w chłodnym inspekcie przez zimę, aby na wiosnę mogły spokojnie rozkwitnąć. Nowe pędy pojawią się szybko i po przesadzeniu do ogrodu, natychmiast wkomponują się w towarzystwo delikatnych wiosennych kwiatów, takich jak niezapominajka, narcyzy, szafirki lub miodunka plamista. Lubiący wilgoć pierwiosnek japoński (Primula japonica) zakwita później i najlepiej wygląda wśród paproci. Większość typów pierwiosnków może być rozmnażana przez podział.

Kwietnik
Pierwiosnki hodowane w domu w doniczkach będą kwitły dłużej, jeśli temperatura środowiska nie będzie osiągała więcej niż 17 stopni Celsjusza. Jeżeli nie można tego zrobić, można je wystawić na noc, na zewnątrz. W ten sposób zbilansujemy temperaturę i kwiaty będą się dobrze rozwijać. Co dwa tygodnie dodajemy do nich nawóz dla małych roślin doniczkowych w proporcjach: jedna objętość nawozu do jednej objętości wody. Osłonięte pierwiosnki uprawia się w skrzynkach, aby zachęcić je do kontynuowania kwitnienia w chłodną pogodę. Chcemy je ochronić przed nagłym spadkiem temperatury, ale również zahartować. W nocy można przykryć je tekturowym pojemnikiem lub plastikową pokrywą, w celu utrzymania ciepłoty. Pierwiosnki rosnące w domu wymagają wilgoci. Należy często podlewać roślinę. Można ją także włożyć do większej doniczki, a przestrzeń między nimi (tj. doniczkami) wypełnić wilgotnym torfem z mchów.


Podpórki
Aby łodygi ściętych pierwiosnków nie zwisały, możemy wstawić je do wąskiego wazonu, lub zastosować luźne wiązanie ich łodyg pod kwiatami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz