poniedziałek, 14 lutego 2011

Czosnek

Warzywo obcego pochodzenia
 Na ogół czosnek kojarzy się z kuchnią śródziemnomorską, dlatego panuje przekonanie, że nie może on rosnąć w regionach o chłodniejszym klimacie. W rzeczywistości ta bezcenna roślina przyprawowa jest bardzo odporna i dobrze przyjmuje się nawet w regionach północnych.

Uprawa czosnku
 Do uprawy czosnku wybieramy słoneczne miejsce. Ponieważ roślina wymaga okresu chłodu aby mogła wzrastać, dlatego jeszcze w jesieni, a dokładnie w listopadzie, dzielimy cebulki na ząbki i sadzimy w rowkach, co 15 centymetrów na głębokości, mniej więcej 8 cm, przykrywając cienką warstwą gleby. Poza podlewaniem w czasie suszy nie są potrzebne żadne inne zabiegi. Jeśli gleba jest bardzo ciężka sadzimy czosnek w marcu.

Zrywanie kwiatostanów
 Kwiaty czosnku powinno się zrywać tuż po ich rozwinięciu,dzięki czemu nie zmniejsza się dopływu składników do cebul.

Pora zbioru
 Czosnek zbieramy gdy jego liście zaczynają żółknąć i schnąć. Wykopujemy całe rośliny i pozostawiamy na słońcu, aby lekko obeschły. Następnie okrywamy je tak żeby główki całkowicie wyschły. Po wyschnięciu główek tak jak cebulę, splatamy sznurkiem w warkocze i wieszamy w suchym i przewiewnym miejscu do całkowitego wyschnięcia.

Sadzenie inaczej
 Dwie lub trzy główki czosnku pozostawiamy w glebie na zimę. Wiosną, kiedy zaczną pojawiać się młode pędy, wykopujemy główki, dzielimy na ząbki i sadzimy na grządce. Ponieważ ząbki zdążyły się już ukorzenić szybko urosną i przyniosą bardzo urodzajny wczesny plon. Czosnek posadzony między innymi roślinami działa odstraszająco na szkodniki i chroni przed rozwojem chorób. Wydaje się on przynosić korzyści szczególnie różom. Podobno nadaje im słodszy zapach i zwiększa odporność na choroby, działa również odstraszająco na ogrodowe szkodniki. Czosnek pomaga również człowiekowi, albowiem zawiera substancje chemiczne, które ułatwiają trawienie, działają oczyszczająco na krew, a także wzmacniają siły obronne organizmu. Czosnek oraz wyprodukowane z niego preparaty lecznicze skutecznie wspomagają leczenie przeziębień. Sądzi się także że są pomocne w walce z czerwonką i durem brzusznym.

1 komentarz: