Dobry dom
Lawenda najbardziej uwielbia ciepłe i suche warunki. Sadzimy ją w bardzo dobrze przepuszczalnej glebie, zawierającej większe ilości kredy w dobrze nasłonecznionym miejscu, w którym rośliny będą musiały szukać wilgoci głęboko w ziemi. Przed posadzeniem lawendy wkładamy do dołka kawałki potłuczonej doniczki, lub podsypujemy grubym żwirem, żeby poprawić drenaż. Zdarza się, że lawenda przez pewien czas bardzo ładnie rośnie w ciężkiej glebie, ale zimowe podsiąkanie wodą znacznie skraca jej żywotność.
Sadzonki lawendy
W sierpniu lub we wrześniu z na wpół zdrewniałych nie kwitnących pędów lawendy przygotowujemy sadzonki odcinając pędy o długości od 7,5 do 10 cm, żeby w razie potrzeby zastąpić zniszczone rośliny. Umieszczamy je w pojemnikach z ziemią i wstawiamy na zimę do inspektu. Wczesną wiosną przesadzamy je, tam gdzie są braki, lub tam gdzie potrzebujemy.
Pachnąca ścieżka
Wąskolistną lawendę (Lavandula angustifolia), która osiąga wysokość jednego metra, sadzimy przy ścieżce. Srebrnoszare liście wytwarzają w słoneczne, zimowe dni tyle samo zapachu, co fioletowoniebieskie kwiaty od lipca, do września. Przechodząc ścieżką, można skubnąć listek, czy kwiat i cieszyć się przepiękną wonią przez cały okrągły rok.
Lawenda wąskolistna
Odmiana Hifcote jest bardziej zwartą niż inne gatunki i osiąga wysokość 60 cm. Jej piękne ciemnofioletowe kwiaty komponują się z jasnoróżowymi różami, takimi jak pięknie pachnące odmiany Warm Wisches. Lawenda wąskolistna (TwickelPurple) ma spiczaste fioletowe kwiaty, dorastające do 10cm.
Ścinanie na suszki
Jeżeli zaczyna być widoczny kolor, a kwiat nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, ścinamy kwiaty z całą łodygą. Wiążemy w bukieciki i wieszamy kwiatami do dołu w chłodnym i dobrze przewiewnym miejscu do wyschnięcia.
Kwitnące żywopłoty
Różne gatunki lawendy sadzimy tak żeby latem tworzyły piękny pachnący żywopłot o kolorowych kwiatach i różnych odcieniach fioletu, barwy liliowej różowej i białej. Rośliny różnią się wysokością i wielkością kęp dlatego potrzeba je podcinać żeby uzyskać równy i piękny żywopłot.
Strzyżenie i pielęgnacja żywopłotu
Późnym latem uschnięte kwiaty lawendy należy usunąć i lekko przystrzyc roślinę. Wybujałe rośliny przycinamy w marcu lub kwietniu, żeby nadać im krzaczasty kształt i pobudzić wzrost nowych pędów. Lawenda z wiekiem nabiera skłonności do bujania dlatego, co 5-6 lat powinno się zrobić wymianę roślin.
Ognista odmiana
Lawenda francuska wyróżnia się pięknymi różowofioletowymi przykwiatkami i tak, na wierzchołkach każdego kwiatostanu, które pozostaną na roślinie, jeszcze po przekwitnięciu. Można wykorzystać, jako ozdobę i posadzić np. u stóp sztamowego krzewu róży, jako jej dekoracyjną oprawę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz