Piękne złote narcyzy
Ogrodnicy nazywają żonkile wiosenne żółte kwiaty o długich trąbkowatych kielichach, podczas gdy słowo narcyz, odnosi się do kwiatów o kielichach krótkich, kubkowatych, żonkilami nazywa się wiele kwiatów, których wspólną cechą jest to że wszystkie są botanicznie narcyzami, ponieważ należą do rodzaju (Narcissus) i wszystkie są zwiastunami wiosny. Kilka cebulek narcyzów rozsianych po całym ogrodzie będzie wyglądało mizernie, ale 50, czy 100 kwiatów witających wiosnę będzie stanowić piękny oszałamiający widok.
Dzielenie kęp
Kiedy liczba kwiatów na kępie narcyzów maleje ,może to odznaczać że cebulki rosną w zbyt dużym tłoku, kiedy liście narcyzów zżółkną, wykopujemy kępę i oddzielamy cebulki po przesuszeniu, sadzimy je w uprzednio wybrane miejsca. Jeżeli hodujemy narcyzy dla pozyskania kwiatów to powinniśmy co 3-4 lata wykopać wszystkie kępy i po wysuszeniu usunąć zniszczone cebule,resztę po usunięciu wszystkich liści i korzeni. We wrześniu, kiedy gleba jest wilgotna, przesadzamy cebule i rozsypujemy wokół nich wolno rozpuszczający się nawóz. Od dobrego startu będzie zależało ich długie trwanie i piękne kwiaty.
Ogławianie narcyzów z żonkili
Należy upewnić się, że obrywamy obumarłe kwiaty narcyzów i żonkili, czasami bowiem kwiaty
wyglądają, jakby obumierały, ponieważ roślina kieruje soki do cebul, a nie do kwiatów. Obrywamy główki kwiatowe sekatorem lub palcami, łodyżki pozostawiamy aby obumarły wraz z liśćmi. Kiedy cebule kończą okres wzrostu, liście stają się żółte. Wygląda to bardzo nieładnie, ale jest bardzo ważne, aby nie ścinać liści natychmiast, ponieważ są potrzebne do uzupełniania zapasu energii w cebulach. Należy pozostawić je na co najmniej 6 tygodni. Nie związujemy liści, jak to robią nie
doświadczeni ogrodnicy, ponieważ można uszkodzić tkankę, a poprzez redukcję powierzchni wystawionej na słońce zmniejsza się zdolność rośliny do gromadzenia materiału zapasowego.
Pozostawiamy więc liście i łodygi, aby obumarły w sposób naturalny.
Przygotowanie miejsca
Kiedy narcyzy przestają kwitnąć, a liście żółkną, powinniśmy mieć przygotowane miejsce dla innych roślin. Wykopujemy ostrożnie cebule i przenosimy do innej części ogrodu, jeżeli nie chcemy przenosić więdnących narcyzów, należy przewidzieć taką sytuacje jeszcze przed posadzeniem i na granicy posadzić inne rośliny, które zasłonią obumierające liście. Może to być bodziszek lub liliowiec, które tworzą znakomitą zasłonę.
Niebezpieczny dodatek do bukietów
Narcyzów nie wolno wstawiać zaraz po ścięciu do wazonu z innymi kwiatami. Łodygi narcyzów wydzielają toksyczny sok, który skraca życie innych kwiatów, a w szczególności tulipanów. Praktykuje się ścinanie kwiatów 2,5 cm od podstawy łodygi i wstawienie na 24 godziny do flakonu
z wodą. Dopiero, kiedy kwiaty wypłuczemy, możemy je wstawić z innymi kwiatami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz