piątek, 11 lutego 2011

Kalafiory - sadzenie i uprawa

Hartowanie sadzonek
Sadzonki kalafiorów, które w lutym i marcu zostały wyhodowane w szklarni, przed wysadzeniem do gruntu trzeba zahartować. Jest to bardzo ważne, gdyż gwałtowna zmiana temperatury może być zbyt dużym stresem dla roślin i zaburzyć ich wzrost. Sadzonki przenosimy do inspektu, co najmniej na dwa tygodnie przed wysadzeniem. Przez kilka pierwszych dni pozostawiamy inspekt zamknięty i na noc przykrywamy go starym kocem lub innym materiałem izolacyjnym, jeśli tylko spodziewamy się mrozu. Po kilku dniach zaczynamy otwierać inspekt w południe, w kolejne dni stopniowo zwiększając czas otwarcia.

Kalafiory przez cały rok
Dzięki wybraniu odpowiednich odmian możemy mieć świeże kalafiory z własnego ogródka od marca do listopada. Dzieląc kilka róż i zamrażając je, możemy wypełnić zimową lukę między jesiennym, a wiosennym zbiorem. Na wiosnę najlepiej spisuje się odmiana Goodman. Powinna ona być wysiewana na przełomie lutego i marca do skrzynek. Następnie można zmienić typ wysiewu na Pionie, odmianę najbardziej znaną i najdłużej hodowaną w Polsce. Ta odmiana jest znana ze swojej wytrzymałości na złe warunki atmosferyczne. Na zbiory letnie i jesienne polecamy odmianę Lateman, a późną jesienią możemy cieszyć się z kalafiorów wysiewając, w okolicach 15 czerwca na zagon, odmianę Pionier Jesienny.

Na udeptanej ziemi
Jeśli chcemy by kalafiory miały zwarte główki sadzimy je na dobrze utwardzonej ziemi jeśli ziemia nie była przekopana w jesienią i jest ubita, przed posadzenie kopiemy ją i mocno udeptujemy, przechodząc się po niej dwukrotnie, przy czym za drugim razem pod kontem prostym w stosunku do pierwszego deptania. Następnie delikatnie zagrabiamy, żeby wyrównać poziom i sadzimy kalafiory, ugniatając ziemię wokół każdej sadzonki.

Komfort dla korzeni
Dołki do sadzenia kalafiorów robimy rydlem lub sadzakiem. Jeśli gleba jest ciężka, lepsza jest mała łopatka, ponieważ sadzak ubija ziemię na brzegach dołków, utrudniając wzrost korzeni.

W cieple i wilgoci
Świeżo posadzone kalafiory muszą być dobrze podlewane w okresach suszy. Jeśli przewidywane jest gwałtowne oziębienie, zanim sadzonki zdążyły się przyjąć w nowym miejscu, przykrywamy je osłonami. Osłony zdejmujemy gdy pogoda się poprawi.

Odrobina sadzy
Rozsypanie sadzy wokół każdej rośliny pomoże ziemi pochłonąć większą ilość promieni słonecznych, a jednocześnie dostarczy dodatkową porcję azotu, który pobudzi wzrost roślin. Nie używamy do tego celu świeżej sadzy, ponieważ jest ona zbyt żrąca i może wypalić korzenie. Przed rozsianiem sadzę przetrzymujemy pod przykryciem przez co najmniej sześć miesięcy.

Ochrona przed słońcem
Chronimy róże kalafiorów przed letnim słońcem, przykrywając je zewnętrznymi liśćmi. W tym celu łączymy nad różą dwa liście rosnące po jej przeciwległych stronach po czym spinamy je klamerką do bielizny. Można też osłonić je folią aluminiową obkładając ją kamieniami lub ziemią.

Niedobór boru
Jeśli różę są słabo rozwinięte zbrązowiałe, liście karłowate i kruche, a łodygi brązowe, to znak że gleba jest zbyt kwaśna lub zawiera za mało boru, jeśli  pH gleby niższe niż 6,5, należy ją zwapnować. Dzięki temu bor,zatrzymywany będzie w glebie, będzie przyswajany dla roślin, jeśli gleba ma pH równe 6,5 lub wyższe a kalafiory również wykazują opisane objawy, oznacza to że gleba jest uboga w bor. Ten niedobór można uzupełnić stosując boraks w ilości 30 g, na 1 metr kwadratowy,przed posadzeniem w następnym sezonie. Boraks mieszamy z piaskiem, dzięki czemu łatwiej go będzie rozsypać po ziemi.

Aby pozostały jędrne
Zebrane kalafiory można przechowywać przez 3 tygodnie jeśli wytrząśniemy ziemię z korzeni i powiesi roślinę do góry korzeniami w chłodnym ale zabezpieczonym od mrozu miejscu, inną metodą jest, przechowywanie róż kalafiorów w plastikowych torebkach w pojemnikach na warzywa w lodówce, gdzie wytrzymują do tygodnia. Można je też zblanszować (lekko podgotować) i trzymać dowolnie długo w zamrażarce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz