sobota, 19 lutego 2011

Marchew

Odmiany
Marchewka (Daucus carota) rośnie najlepiej na glebach gliniasto-piaszczystych i piaszczysto-gliniastych, o podłożu lekko zasadowym i przepuszczalnym, ale można ją hodować praktycznie na każdym rodzaju ziemi, prócz podmokłej. Trzeba pamiętać, że na glebach kamienistych, korzenie mogą ulec deformacjom, więc przed zasianiem należy dobrze zruszyć glebę pazurkami i wymieszać ją z kompostem lub inną materią organiczną. Formujemy szereg grządek o wysokości maksimum 15 cm i szerokości ok. 35 cm, tak żeby można było na nich pracować, nie depcząc jednocześnie. Inną metodą jest przygotowanie głębokich zagonów w całym ogrodzie warzywnym, dzięki czemu inne uprawy będą czerpały korzyści z usprawnionego drenażu. Do odmian wczesnych zaliczane są przede wszystkim Marchwie odmian Napoli i Amsterdamskiej. Wysiewa się je do inspektu lub pod osłony w lutym lub marcu, aby zebrać plon w czerwcu i lipcu. Można je zasadzić wielokrotnie, aby mieć marchew późnym latem. Najpopularniejsza marchew gruntowa (Nantejska) należy do odmian uniwersalnych. Można ją zbierać do bezpośredniego zużycia, dopóki są młode, lub przeznaczyć do przechowania i zbierać dużo później. Odmiany późne cechują się tym, że wysiewamy je dopiero na początku czerwca, aby zebrać plon jesienią. Jedną z najpopularniejszych odmian marchwi zbieranych jesienią jest Dolanka, której korzenie nie mają skłonności do pękania. Nadaje się ona szczególnie na gleby głęboko uprawione. Innymi ciekawymi, późnymi odmianami są Berjo, Vita Longa oraz Berlanda.

Wartości odżywcze
Korzeń marchwi jest pełen przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się naszego organizmu, oraz karotenu odpowiedzialnego za odporność. Najważniejsze procesy odnawiania zachodzą w błonie śluzowej jelit, gdzie roślinny beta-karoten przetwarza się w niezbędny dla człowieka retinol. Obok marchwi należy posadzić silnie pachnące warzywa, jak czosnek lub cebulę. Ich zapach będzie odstraszał szkodniki, a także może wzmocnić smak rośliny. Warzywo pomaga również zbić ciśnienie, wzmocnić wzrok i jest stosowana w profilaktyce zaćmy.


Połyśnica
Larwy połyśnicy marchwianki niszczą korzenie marchwi, toteż bardzo ważne jest zapobieganie pojawieniu się tego szkodnika w ogrodzie. Najlepiej jest przykryć zagony specjalnymi matami ogrodniczymi, siatką przeciw owadom, a nawet starą zasłoną. Można ustawić także zagrodę z polietylenu, o wysokości 60 cm, przez którą larwy nie mają prawa się przedostać. Przed i przerywaniu należy podlać grządki. Pierwsze pokolenia połyśnicy marchwianki wylatują najczęściej pod koniec maja, czyli w czasie, gdy marchewka jest już dojrzała, ale jeszcze nie gotowa do zbioru (mowa o odmianie Nantejskiej). W pierwszym miesiącu życia larwy niszczą delikatne korzenie, żywiąc się nimi.

Barwa
W przeszłości rozpowszechniona była marchew w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym oraz tzw. tęczowym. Obecną popularność na świecie pomarańczowa marchew zawdzięcza Holendrom, którzy wyhodowali oraz wypromowali odmianę w tym kolorze. Najzdrowsza z wymienionych jest marchew fioletowa i tęczowa, gdyż to właśnie w tych gatunkach jest najwięcej karotenu, odpowiedzialnego za barwę rośliny. Najwięcej soli mineralnych zawiera jednak marchew biała. Można z tego wysnuć, że marchewka pomarańczowa, z jaką spotykamy się najczęściej jest najlepiej zbilansowana.

Plony
Marchew należy przechowywać w gruncie, ale to nie jest jedyny sposób. Można schować ją w skrzynkach i przysypać ziemią lub warstwami sproszkowanej kory, a następnie odłożyć w chłodne miejsce. Sam proces wyrywania marchwi jest bardzo prosty. Najpierw należy podlać grządki, następnie lekko wepchnąć marchew wgłąb gleby, aby przerwać drobne korzonki utrzymujące roślinę w glebie, a na koniec wyciągnąć warzywo i cieszyć się z udanego zbioru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz