czwartek, 17 lutego 2011

Narzędzia ogrodnicze

Na kolanach
W ogrodzie pracujemy ciężko i nieraz odczuwamy bóle kręgosłupa. Podczas pielenia, czy sadzenia powinniśmy pracować w pozycji klęczącej, a nie schylać się. Podkładkę pod kolana można zrobić na wiele sposobów. Można np. złożyć stary jutowy worek i owinąć go folią polietylenową, żeby nie przemakało nam do kolan, można wypchać szmatami mocną plastikową torbę, lub nawet napełnić  trocinami stary termofor. Nie należy wsypywać zbyt dużo trocin, by termofor nie był zbyt twardy. Dla lepszego komfortu możemy nakleić kawałek dywanu. Drobne narzędzia ogrodnicze, ciągle ginące w gęstwinie roślin, to utrapienie niejednego ogrodnika. Warto więc je pomalować na jaskrawy kolor, żeby były widoczne wśród zieleni.

Wielkość piły
Jeżeli używamy piły ramowej do przecinania gałęzi powinniśmy pamiętać, aby nie przecinać zbyt grubych. Piła o długości 60cm, nie powinna być używana do cięcia gałęzi grubszych jak 10cm. Sklepy oferują piły z rączką do obcinania gałęzi i są one najwygodniejsze. Oferują też szeroki wybór   szpadli o rozmaitych rozmiarach i długości trzonków, a także o rozmaitych ciężarach i nazwach.  Wszystkie - pomimo różnych nazw nadają się do pracy w ogrodnictwie. Każdy powinien wybrać   takie które będą najlepiej pasowały do niego; jego budowy ciała czy wysokości. Po prostu narzędzie powinno być wygodne, a wtedy i praca będzie przyjemnością.  

Czyszczenie narzędzi
Narzędzia ogrodnicze należy czyścić za każdym razem po skończonej pracy. Dzięki temu będą służyły dłużej i lepiej. Przed zimą starannie czyścimy lub nawet myjemy. Po myciu narzędzia wycieramy, suszymy i pędzelkiem, lub szmatką oliwimy metalowe części. Aby części drewniane przetrwały w dobrym stanie do następnego sezonu powinniśmy je natrzeć olejem lnianym. Tak zakonserwowane narzędzia będą nam służyć długie lata.

Szybkie polerowanie
Aby szybko i sprawnie oczyścić zardzewiałe lub brudne narzędzia metalowe należy do wiadra z ostrym piaskiem nalać nieco oleju, oczyścić narzędzie szczotką a następnie wbić je w piach tak długo aż oczyści on zabrudzenia. Jeśli piła ogrodowa jest brudna, np. z soków po piłowanych gałęziach, to spryskujemy ją środkiem do czyszczenia metali, pozostawiamy na kilka minut, a następnie usuwamy zabrudzenia starą szczoteczką do zębów. Jeśli chcemy zachować piłę w jak najlepszym stanie owijamy ją w papier gazetowy nasączony olejem.

Wygodne rączki
Metalowe trzonki i uchwyty są wytrzymalsze ale - w odróżnieniu od drewnianych czy plastikowych - są nieprzyjemne w dotyku. Zawsze należy sprawdzać, czy drewniane rączki lub trzonki nie mają pęknięć, odłupań, albo źle oszlifowanej powierzchni, które mogą nam uszkodzić ręce, czy możemy wbić sobie drzazgę nawet przez rękawiczkę. Jeśli jest potrzeba należy wygładzić trzonek papierem ściernym, a następnie pomalować lakierem poliuretanowym.

Taczki
To najbardziej potrzebny pojazd w ogrodzie. Gdy nie są używane powinniśmy o nie zadbać, aby jak najdłużej służyły. Powinny stać z rączkami opartymi o ścianę, lub leżeć do góry dnem, tak żeby nie zbierała się w nich deszczówka. Kiedy pada deszcz, aby nie rdzewiały dobrze jest np. na zimę zakonserwować nacierając je olejem.

Naprawa pozasezonowa 
Kosiarkę powinniśmy oddać do przeglądu i ewentualnej naprawy w sezonie zimowym, kiedy jej nie potrzebujemy. Mechanicy mają zwykle o tej porze roku więcej czasu. Jeśli odłożymy to do wiosny, może się okazać, że gdy nam będzie potrzebna, będziemy musieli czekać na swoją kolejkę, aby naprawić. Miotłę do zamiatania trawnika, czy ścieżki możemy zrobić sami, przywiązując do starego kija od szczotki pęczek brzozowych gałązek. Natomiast szufelkę możemy zrobić z dużej plastikowej butelki z rączką. Odcinamy dno butelki i ściankę poniżej rączki.Otrzymana w ten sposób szufelka może służyć do zbierania liści na pryzmę kompostową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz