sobota, 12 lutego 2011

Motyle w ogrodzie

Jak stworzyć żłobek dla motyli

Motyle można zachęcić do rozmnażania się w ogrodzie, jeśli będzie w nim dużo pożywienia dla ich gąsienic. Większość motyli składa jaja wyłącznie na roślinach, rosnących w pełnym słońcu. Jeśli zatem chcemy mieć ogród pełen różnobarwnych motyli, należy zostawić kilka kęp pokrzyw rosnących na słońcu.

Żyj i pozwól żyć

Jeśli stwarzamy w ogrodzie środowisko przyjazne dla motyli to zachęcamy je tym samym do składania jaj. Z jaj, z kolei wylegają się gąsienice, zjadające rośliny. Wyjściem może być posadzenie takiej ilości roślin, żeby bez żalu można było się nimi podzielić z żarłocznymi gąsienicami. Na szczęście większość gąsienic nie jest nadmiernie zachłanna. W najgorszym wypadku zjadają po kilka liści, nie powodując większej szkody. To niewielka cena, jaką trzeba zapłacić z obecność w ogrodzie pięknych motyli.

Spis gąsienic motyli i ich pokarmu:

Motyl - Roślina

Bielinki - rośliny kapustne (kapusta, kalafior, brokuł, kalarepa, sałata)
Paź królowej - rośliny baldaszkowate (marchew, koper, seler, pietruszka)
Paź żeglarz - Tarnina, głóg, czeremcha
Niepylak Apollo - Rozchodnik, rojnik
Niepylak Mnemosyne - Kokorycz
Modraszki, Szlaczkonie - rośliny motylkowe (groch, fasola, soczewica)
Mieniaki - Osika, wierzby
Dostojki - Fiołki
Rusałki: osetnik, admirał, kratnik, pawik, pokrzywnik, celnik - Pokrzywy
Rusałki: drzewoszek, żałobnik, laik - Wierzby, wiązy
Osadniki, Polowce, Skalniki, Strzępotki, Górówki - Trawy


Hodujemy właściwe rośliny


Należy upewnić się, że hodowane rośliny przyciągają motyle. Jeśli w następnym roku chcemy przywabić ich więcej powinniśmy zapisać, na jakich roślinach siadały najczęściej w tym roku i w kolejnym posadzić ich więcej.

Rośliny wabiące motyle:

Wiosna: Smagliczka (Allysum sasxatile), żagwin (Aubretia), lak (Erysium), lewkonia (Matthiola), pierwiosnek (Primula), śliwa tarnina (Prunus spinosa), cebulica syberyjska (Scilla siberica), fiołek wonny (Viola odorata)
Wczesne lato: Gęsiówka (Arabis), zawciąg (Armeria), ubiorek (Iberis), miesiącznica (Lunaria), niezapominajka (Myosotis), driakiew (Scabiosa), nasturcja większa (Tropoleoum maius)
Późne lato: Budleja, czyli omżyn (Buddleja), hyzop (Hyssopus), lawenda (Lavandula), suchodrzew i wiciokrzew (Lonicera), kocimiętka (Nepeta), werbena, czyli witułka (Verbena)
Jesień: Aster amerykański (Aster noae -angliae), rozchodnik okazały (Sedum spectabile), nawłoć (Solidago)

Krzykliwe kolory kwiatów

Motyle najbardziej lubią purpurowe, pomarańczowe, żółte i czerwone kwiaty. Nektar jest bardziej dostępny w pierwszym, a nie w drugim kwitnięciu, bo drugie kwiaty mogą go nawet wcale nie produkować. Motylom trudno pić nektar z kwiatów zwisających w dół i takich, które mają postrzępione brzegi płatków.

Nad opadłymi owocami

Główne źródło pożywienia motyli stanowią rośliny bogate w nektar, ale wielką pokusą dla nich są również opadłe owoce. Zostawiamy, więc na ziemi gruszki, jabłka i śliwki, które opadły z drzew. Motyle, zwłaszcza przepiękne rusałki, będą licznie przylatywały, ażeby się nimi pożywić.

Pierwszy motyl

Rusałkę pokrzywnika można spotkać w ciągu całego roku. Zimuje w jaskiniach, na strychach i w piwnicach. Opuszcza kryjówki już w marcu i pojawia się nawet w wielkomiejskich parkach - jako pierwszy zwiastun wiosny. Jest to pospolity motyl dzienny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz