czwartek, 17 lutego 2011

Nasiona

Patrzenie w przyszłość
Nie należy ogławiać wszystkich kwiatów, pozostawiamy najładniejsze, aby mogły wykształcić nasiona. Należy jednak pamiętać, że większość nasion pochodzi z mieszańców pierwszego pokolenia i nie wyrosną z nich rośliny takie same jak te, z których pochodzą nasiona. Możemy być nie zadowoleni z tego powodu, ale może się zdarzyć tak że będziemy mile zaskoczeni i dumni że mamy nową barwę kwiatu. Na kwiatach które mają wykształcić nasiona, nakładamy papierowe torebki i zawiązujemy na dole. Nie używamy torebek plastikowych, gdyż nie przepuszczają powietrza. Kiedy łodygi wyschną ścinamy je poniżej zawiązania, potrząsając tak aby nasiona powpadały do torebki, podpisujemy i wieszamy w przewiewnym miejscu'.

Pomaganie naturze
Jeżeli chcemy, aby byliny lub rośliny jednoroczne same się wysiały, rozkopujemy glebę poniżej drzew lub krzewów w miejscach, w których miały by rosnąć. Kiedy nasiona są prawie dojrzałe, wieszamy pęki bylin na gałęziach. Nasiona będą opadały a wiatr je będzie rozsiewał. W ten sposób łatwo jest rozsiewać np. niezapominajki, maki czy czarnuszkę. Nasiona rozsiewane przez byliny i rośliny jednoroczne po letnim kwitnięciu kiełkują w jesieni i na przyszłą wiosnę. Wypatrujemy więc siewek na kwiatowych grządkach i przenosimy je ostrożnie w nowe miejsca albo pozwalamy im rosnąć tam gdzie się wysiały.

Próba na żywotność
Przed posianiem starych nasion, należy się upewnić, czy są zdolne wykiełkować. Wysiewamy kilka nasion na wilgotny ręczniczek papierowy rozłożony np. w czystym pojemniku po margarynie. Nie przykrywamy go i kładziemy w ciepłym miejscu. Po kilku dniach sprawdzamy, czy są objawy kiełkowania, jeśli nie wykiełkują należy je wyrzucić. Jeżeli wykiełkuje część nasion, to musimy posiać tyle, aby uzyskać oczekiwany plon. Aby oddzielić nasiona od plew musimy przy przesypywaniu z kartki na kartkę lekko dmuchać, tak aby plewy odleciały a nasiona zostały.

Przyśpieszanie kiełkowania
Twarde okrywy nasion drzew, jednorocznego i wieloletniego pachnącego groszku oraz niektórych bylin można zatrzeć przez wytrząsanie w mocno zamkniętym słoiku, wyłożonym papierem ściernym którego strona trąca jest zwrócona do środka. Ułatwi to wodzie penetrację nasion zaraz po posadzeniu i skróci okres kiełkowania. Nasiona o twardej łupinie np. cyklamenów łubinu czy groszku pachnącego, można również moczyć. Wkładamy nasiona pomiędzy mokre szmatki na całą noc, lub czekamy aż napęcznieją dwukrotnie.

Podgrzewanie gleby do wczesnego siewu
Nasiona wysiewane wczesną wiosną będą kiełkowały dużo łatwiej, jeżeli ziemię w ogródku warzywnym podgrzejemy, przykrywając ją czarną folią. Jeżeli pogoda jest nadal chłodna kiełkujące rośliny przykrywamy otuliną ogrodniczą lub kloszami.

Rośliny dyniowe
Nasiona roślin z rodziny dyniowatych takich jak dynia, kabaczki, czy melony, powinny być sadzone w kompoście, lub w glebie czubkiem do góry. Zapobiega to zgniciu nasion przed wykiełkowaniem. Sianie nasion do doniczek lub innych pojemników należy podpisać aby wiedzieć jakie rośliny wykiełkowały.

Zasypywanie nasion ziemią
Przez sito o oczkach 3mm, przesiewamy, na świeżo posiane nasiona, warstwę grubości, od 3 do 6 cm ziemi. Będzie ona chronić nasiona przed światłem i zapobiegać wysuszaniu, nie będzie jednak hamować kiełkowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz