Wartości odżywcze
Korzeń marchwi jest pełen przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się naszego organizmu, oraz karotenu odpowiedzialnego za odporność. Najważniejsze procesy odnawiania zachodzą w błonie śluzowej jelit, gdzie roślinny beta-karoten przetwarza się w niezbędny dla człowieka retinol. Obok marchwi należy posadzić silnie pachnące warzywa, jak czosnek lub cebulę. Ich zapach będzie odstraszał szkodniki, a także może wzmocnić smak rośliny. Warzywo pomaga również zbić ciśnienie, wzmocnić wzrok i jest stosowana w profilaktyce zaćmy.
Połyśnica
Larwy połyśnicy marchwianki niszczą korzenie marchwi, toteż bardzo ważne jest zapobieganie pojawieniu się tego szkodnika w ogrodzie. Najlepiej jest przykryć zagony specjalnymi matami ogrodniczymi, siatką przeciw owadom, a nawet starą zasłoną. Można ustawić także zagrodę z polietylenu, o wysokości 60 cm, przez którą larwy nie mają prawa się przedostać. Przed i przerywaniu należy podlać grządki. Pierwsze pokolenia połyśnicy marchwianki wylatują najczęściej pod koniec maja, czyli w czasie, gdy marchewka jest już dojrzała, ale jeszcze nie gotowa do zbioru (mowa o odmianie Nantejskiej). W pierwszym miesiącu życia larwy niszczą delikatne korzenie, żywiąc się nimi.
Barwa
W przeszłości rozpowszechniona była marchew w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym oraz tzw. tęczowym. Obecną popularność na świecie pomarańczowa marchew zawdzięcza Holendrom, którzy wyhodowali oraz wypromowali odmianę w tym kolorze. Najzdrowsza z wymienionych jest marchew fioletowa i tęczowa, gdyż to właśnie w tych gatunkach jest najwięcej karotenu, odpowiedzialnego za barwę rośliny. Najwięcej soli mineralnych zawiera jednak marchew biała. Można z tego wysnuć, że marchewka pomarańczowa, z jaką spotykamy się najczęściej jest najlepiej zbilansowana.
Plony
Marchew należy przechowywać w gruncie, ale to nie jest jedyny sposób. Można schować ją w skrzynkach i przysypać ziemią lub warstwami sproszkowanej kory, a następnie odłożyć w chłodne miejsce. Sam proces wyrywania marchwi jest bardzo prosty. Najpierw należy podlać grządki, następnie lekko wepchnąć marchew wgłąb gleby, aby przerwać drobne korzonki utrzymujące roślinę w glebie, a na koniec wyciągnąć warzywo i cieszyć się z udanego zbioru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz